Przepusty do kabli – jak je wybrać i zamontować?

2

Organizacja kabli pod biurkiem to wyzwanie, z którym zmaga się wiele osób. Plątanina przewodów nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też być niebezpieczna. Rozwiązaniem problemu są przepusty do kabli, które pozwalają na uporządkowanie i ukrycie przewodów, zapewniając schludny wygląd stanowiska pracy.

Zalety stosowania przepustów kablowych

Wykorzystanie przelotek do kabli zapobiega plątaniu się przewodów, co mogłoby stanowić potencjalne zagrożenie dla użytkownika, ale także sprzętu. Przepusty chronią również kable przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu, że przewody nie znajdują się w przypadkowej konfiguracji, np. zapętlone lub wygięte, użytkownik jest w stanie zauważyć uszkodzenie izolacji. To z pewnością redukuje ryzyko zwarcia, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji, czyli uszkodzenia sprzętu, a nawet do pożaru. Dzięki nim miejsce pracy staje się bezpieczniejsze i funkcjonalniejsze.

Niektóre przepusty do kabli mogą być personalizowane poprzez grawerowanie lub nadruki, a także być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane gniazdka elektryczne lub uchwyty na kable.

Jakie rodzaje przepustów kablowych są dostępne?

Dobór odpowiednich przepustów do kabli zależy od wielu czynników, w tym od grubości blatu biurka, liczby przewodów oraz potrzeb samego użytkownika. 

Okrągłe przepusty do kabli 

Okrągłe przepusty do kabli to propozycja, która z pewnością zadowoli użytkowników szukających łatwego sposobu na uporządkowanie kabli pod biurkiem. Kompaktowa forma i łatwość montażu to cechy, które przemawiają za wyborem tego rodzaju przepustu. W tej kategorii produktów wyróżnia się plastikowe, aluminiowe i drewniane przelotki do kabli. Te ostatnie wyróżniają się bardzo nowoczesnym wzornictwem. Ponadto drewno to naturalny i odnawialny materiał, co czyni je wyborem przyjaznym dla środowiska. Metalowe warianty są wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, natomiast przelotki do kabli wykonane z tworzyw sztucznych występują w wielu kolorach i wykończeniach. Ich wadą jest podatność na zarysowania i pęknięcia, o czym warto pamiętać.

Prostokątne przelotki kablowe

Prostokątne przelotki do kabli przydadzą się użytkownikom, którym zależy na uporządkowaniu wielu kabli. Płaski kształt ułatwia zagospodarowanie przestrzeni pod biurkiem, a duży wybór rozmiarów umożliwia dopasowanie do różnych potrzeb. Prostokątne przepusty do kabli występują w wariantach aluminiowych i plastikowych. Idealnie nadają się do sal konferencyjnych i przestrzeni typu open space

Przepusty znalowe

Jeszcze inną kategorię przelotek do kabli stanowią przepusty znalowe. Dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają one skuteczną izolację i ochronę kabli, co ma istotne znaczenie w przypadku awaryjnych sytuacji. Są wykonane z materiałów odpornych na ogień. Przepust na kable do biurka znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie obowiązują podwyższone standardy bezpieczeństwa, takich jak budynki użyteczności publicznej, biurowce czy obiekty przemysłowe. Niektóre z nich wyposażone są w mechanizm cichego zamykania, co pozwala uniknąć niepotrzebnego hałasu podczas otwierania i zamykania przepustu. Dodatkowo znalowe przepusty na kable do biurka mają wbudowane uszczelki, które zapewniają dodatkową ochronę przed kurzem, brudem i wilgocią, co przyczynia się do dłuższej trwałości przewodów i urządzeń elektrycznych. 

Jak zamontować przepusty do kabli?

Montaż przepustów do kabli jest z reguły prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. Oto, jak krok po kroku zainstalować je w biurku:

  1. Zmierz i oznacz miejsce, w którym chcesz umieścić przepust do kabli na blacie biurka. Upewnij się, że jest to miejsce ergonomiczne i bezpieczne, np. z tyłu lub z boku biurka.
  2. Wywierć otwór w blacie biurka o średnicy lub wymiarach odpowiadających wybranemu przepustowi do kabli. Użyj wiertła z odpowiednią końcówką, np. piły otworowej lub frezu. Ostrożnie usuń wióry i gładko wykończ otwór.
  3. Włóż przepust na kable do biurka w otwór i dokręć go. Niektóre przelotki mają nakrętki lub śruby, które służą do mocowania ich do blatu. Inne mają zatrzaski lub gumowe uszczelki.
  4. Przeprowadź przewody przez przepust do kabli i ułóż je pod biurkiem według własnego uznania. Możesz w tym celu użyć dodatkowych akcesoriów, takich jak opaski, klipsy, kanały czy organizery.

Jak wybrać odpowiedni przepust na kable do biurka? 

Przy wyborze przelotek kablowych warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich dany przepust na kable do biurka będzie użytkowany. Jeśli zależy Ci na estetyce i wytrzymałości, wybierz drewniane lub metalowe przelotki. Jeśli natomiast ważniejsza jest dla Ciebie funkcjonalność, doskonałym wyborem mogą okazać się przepusty znalowe z mechanizmem cichego domykania. W przypadku dużej ilości przewodów, postaw na warianty prostokątne o większej powierzchni użytkowej. 


Największy wybór przepustów do kabli znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Siso-Pol.pl. Zapoznaj się z pełną ofertą producenta wysokiej jakości okuć meblowych i złóż zamówienie już teraz!

Produkty na specjalne zamówienie i wyłączność

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania oferty produkcyjnej na produkt, który szukasz

Czytaj dalej

Oferta hurtowa

Chcesz zamawiać więcej i taniej ?

Zostań naszym partnerem handlowym

Czytaj dalej