Akcesoria i okucia meblowe – jak wybrać właściwe?

2

Wybór odpowiednich akcesoriów i okuć do mebli to jeden z etapów projektowania wnętrz. Dekoratorzy i architekci zdają sobie sprawę z tego, jak istotne są te elementy dla funkcjonalności oraz estetyki mebli. Nie zawsze wiedzą o tym właściciele nowo urządzanych lub remontowanych mieszkań, którzy na finiszu prac związanych z wystrojem uświadamiają sobie, że koniec wieńczy dzieło. Wyboru akcesoriów meblowych nie warto więc odkładać na ostatnią chwilę.  Zanim zaczniemy poszukiwania, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Kluczowe czynniki w wyborze akcesoriów meblowych

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, jaki styl ma mieć nasz dom, przepastna oferta  akcesoriów i okuć meblowych może nas przyprawić o zawrót głowy. Z jakiego klucza podejmować decyzję, by okazała się trafna? Sprawdźmy, który z poniższych aspektów okaże się najistotniejszy.

Funkcjonalność

Pierwszym krokiem w wyborze akcesoriów i okuć meblowych powinno być określenie ich funkcji. Jeśli szukasz okuć do szuflad, zwróć uwagę na ich udźwig i system prowadnic. Ważny jest, to czy zależy nam na pełnym wysuwie, który umożliwia dostęp do najdalszej części szuflady. W przypadku uchwytów meblowych ważna będzie ich ergonomia i dopasowanie do stylu mebli. Pamiętaj, że funkcjonalność jest fundamentem udanego wyboru.

Estetyka

Akcesoria i okucia meblowe stanowią ważny element dekoracyjny mebli. Dlatego też powinny być one dopasowane do ich stylu i wykończenia. Na rynku dostępne są produkty w różnych kolorach, kształtach i materiałach. Wybór odpowiednich okuć i akcesoriów meblowych może nadać meblom niepowtarzalny charakter. Okrągłe uchwyty z metalu w kolorze chrom idealnie sprawdzą się w meblach o łagodnych liniach, podczas gdy te w kolorze miedzi lub brązu mogą podkreślić industrialny charakter wnętrza. 

Jakość

Oprócz funkcjonalności i estetyki ważna jest również jakość akcesoriów i okuć meblowych. Wybierając produkty renomowanych marek, takiej jak Siso-Pol masz pewność, że będą one solidne i trwałe. Pamiętaj, że okucia meblowe są narażone na duże obciążenia, dlatego ich jakość ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania mebli, ale tez bezpieczeństwa domowników. Wyobraź sobie szufladę, która zacina się przy każdym otwarciu, skrzypiące zawiasy szafki kuchennej lub uchwyt, który urywa się w dłoni. Takie sytuacje nie tylko są irytujące, ale mogą również prowadzić do uszkodzenia mebli, a nawet do niebezpiecznych wypadków.<

Rodzaj mebli

Wybierając akcesoria i okucia meblowe, należy również wziąć pod uwagę rodzaj mebli, do których będą one przeznaczone. Na przykład szafki kuchenne są narażone na duże obciążenia, dlatego okucia meblowe do nich stosowane muszą być solidne i trwałe. Dobrym wyborem będą zawiasy z systemem cichego domykania, które zapewnią płynną pracę drzwiczek i zapobiegną ich trzaskaniu. Meble biurowe są intensywnie użytkowane, dlatego okucia meblowe do nich stosowane muszą być wytrzymałe i odporne na zużycie. Szczególną uwagę należy zwrócić na uchwyty, które często są chwytane i mogą ulec uszkodzeniu.

Popularne rodzaje akcesoriów i okuć meblowych

Dostępne na rynku różnorodne rodzaje akcesoriów i okuć do mebli pozwalają na dopasowanie ich do różnych potrzeb projektowych i stylów wnętrzarskich. Oto przykładowe kategorie tego rodzaju produktów.

Uchwyty i gałki —  „biżuteria” Twoich mebli

Uchwyty i gałki meblowe to nie tylko praktyczne elementy, ułatwiające otwieranie szuflad i szafek. Stanowią one również ważny akcent dekoracyjny, nadając meblom charakteru i podkreślając styl wnętrza. Funkcje uchwytów i gałek:

  • Ułatwiają otwieranie i zamykanie szuflad i szafek,
  • Chronią fronty mebli przed zarysowaniami i uszkodzeniami,
  • Mogą stanowić ważny element dekoracyjny wnętrza.

Zawiasy — małe, a jakże ważne 

Zawiasy meblowe to niepozorne, ale niezwykle ważne elementy każdego mebla. Te niewielkie metalowe okucia odpowiadają za łączenie ruchomych elementów, takich jak drzwiczki, fronty szuflad czy klapy, z korpusem mebla. Bez nich korzystanie z mebli byłoby niemożliwe. Funkcje zawiasów meblowych:

  • umożliwiają otwieranie i zamykanie drzwiczek, frontów i klap,
  • zapewniają płynną i cichą pracę ruchomych elementów,
  • odpowiadają za prawidłowe ustawienie drzwiczek i frontów,
  • mogą posiadać dodatkowe funkcje, takie jak ciche domykanie, samodomykanie lub regulacja w trzech płaszczyznach.

Prowadnice szuflad — zapewniają komfort użytkowania

Prowadnice szuflad odpowiadają za płynne i ciche wysuwanie oraz zamykanie. Na rynku dostępne są różne rodzaje prowadnic szuflad, różniące się między sobą konstrukcją, funkcjonalnością i ceną. Do najpopularniejszych należą:

  • rolkowe: najprostszy i najtańszy rodzaj prowadnic, ale mogą być głośne i mało komfortowe w użytkowaniu
  • kulkowe: bardziej komfortowe i ciche w użytkowaniu niż prowadnice rolkowe,
  • teleskopowe: zapewniają pełny wysuw szuflady i cichą pracę, są najdroższym rodzajem prowadnic.

Siso-Pol.pl — hurtownia akcesoriów meblowych

Akcesoria i okucia do mebli można kupić w różnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Szeroki wybór produktów oferuje hurtownia akcesoriów meblowych Siso-pol.pl. To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy szukają wysokiej jakości produktów w atrakcyjnych cenach. Przy wsparciu profesjonalnej hurtowni można mieć pewność, że wybór będzie trafiony i dopasowany do indywidualnych oczekiwań.

Produkty na specjalne zamówienie i wyłączność

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania oferty produkcyjnej na produkt, który szukasz

Czytaj dalej

Oferta hurtowa

Chcesz zamawiać więcej i taniej ?

Zostań naszym partnerem handlowym

Czytaj dalej